Ellenzéki látlelet: a gyűlölet tartja őket életben, hiányzik belőlük a hűség és a szeretet
„Nem harcolhatunk valami ellen. Annak semmi értelme. Valamiért kell harcolni.”
Az ELTE-n is oktató Dessewffy Tibor szerint ki kell dolgozni a baloldali populizmus nyelvét, valamint hálózatokat kell létrehozni.
Dessewffy Tibor HVG-n megjelent véleménycikkben elemzi a baloldali választási vereség okait. Ahogy egy korábbi cikkünkben mi is megírtuk, a DatAdat tulajdonosi körében is feltűnő Dessewffy egyébként szociológus, az Átlátszó korábbi meghatározása szerint a „Gyurcsány-Bajnai korszak emblematikus agytrösztje”, a Demos egykori vezetője, de őt találjuk az ELTE Digitális Szociológia Kutatóközpontjának az élén is.
A szociológus szerint a kulcsmomentum az, hogy az Orbán-rendszerrel szemben álló közösségek képesek lesznek-e valaha megtörni a „hatalom varázslatát”, azt a képzetet, hogy boldogulni csak a fideszes világon belül lehet. Dessewfy kifejti: nem a kampány hibái okozták az újabb választási bukást hanem egy ennél „sokkal mélyebb a problémáról” van szó, nevezetesen, hogy
„Mit jelent ez a hétköznapi tapasztalat szintjén, mondjuk Kisvárdán? Azt, hogy a helyben érzékelt valóságban a Fidesz uralmi viszonyainak nincs alternatívája, a rendszer mára kiépült és megszilárdult” – írja Dessewfy, aki szerint a médiafölény visszabillentésére törekedni kell, de aligha várható, hogy a „feudális kliensrendszer megtörése mégoly innovatív kommunikációs eszközökkel önmagában elérhető lenne”.
Az ELTE oktatója kifejti: szükség van közösségépítésre, a baloldali populizmus nyelvének és szakpolitikai ajánlatainak kidolgozására, aktivista hálózatok segítésére, kommunikációs terek fenntartására, tovabbfejlesztésére, és az ellenzéki pártok közötti együttműködés építésére, a bázis bővítésére.
Nyitókép: MTI/Földi Imre